Fotowoltaika i Pompa Ciepła w prefinansowaniu za 5648 zł.
@ekotechnikaoze
Dofinansowanie 85% na montaż OZE dla miejscowości
Kalety, Boronów, Koszęcin i Woźniki.
Czas na złożenie deklaracji to tylko 7 dni – od 19.05.2023 do 26.05.2023
Dofinansowanie przysługuje na:
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami: https://tiny.pl/wzzxc
PYTANIA I ODPOWIEDZI
Regulamin jasno wyznacza datę rozpoczęcia i zakończenia naboru. Nie ma możliwości złożenia deklaracji uczestnictwa z wymaganymi załącznikami w innym okresie czasu. Złożenie po terminie powoduje ujęcie na liście rezerwowej.
Tak, można złożyć wniosek o zakres dotyczący jedynie zakupu magazynu energii o pojemności min 5 kWh.
Należy wykonać taki dobór mocy instalacji by produkcja energii elektrycznej (liczona w kWh dla całości zainstalowanej mocy fotowoltaicznej na budynku, bez względu na źródło finansowania i liczbę instalacji) nie przekraczała w okresie rocznym ilości energii (w kWh) zużywanej przez dane gospodarstwo domowe. Warunek podlega weryfikacji podczas kontroli na bazie danych rozliczeniowych z Tauron SA. Najlepiej jeśli w doborze pomoże instalator lub audytor. Przeciętnie w systemach fotowoltaicznych dobieranych na podstawie rocznego zużycia energii przyjmuje się wielkość instalacji w proporcji 1 kWp mocy zainstalowanej dla 950 kWh zużywanej energii rocznie.
Jest to poważne naruszenie umowy i skutkuje zwrotem grantu wraz z odsetkami.
Nie. Z możliwości udziału w projekcie wyklucza się nieruchomości lokalowe, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, działalność rolnicza na powierzchni powyżej 1 ha, także jeśli jest ona jedynie zarejestrowana w tym miejscu, z wyjątkiem instalacji fotowoltaicznych w sytuacji, gdy wydzielona powierzchnia na ww. działalność posiada odrębne przyłącze i możliwe jest podłączenie instalacji fotowoltaicznej pod przyłącze przeznaczone na cele socjalno-bytowe.
Dokument należy przedłożyć przed podpisaniem umowy o powierzenie grantu i musi być on podpisany przez osobę z uprawnieniami audytora energetycznego, który figuruje na liście Ministra Rozwoju i Technologii https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych.
Właściciel lub współwłaściciele reprezentujący co najmniej 50% udziałów w nieruchomości. Należy dołączyć załącznik ze zgodami wszystkich współwłaścicieli.
Grant wynosi jedną z niższych wartości – 85% kosztów na bazie przedstawionych faktur lub limit kwotowy dla danej instalacji OZE. W części przypadków, przy wykorzystaniu materiałów najdroższych grant będzie wynosił tym samym mniej niż 85%.
Nie. Uczestnik wybiera dowolnego certyfikowanego instalatora OZE dla instalacji fotowoltaicznej albo magazynu energii elektrycznej, dowolnego instalatora urządzeń grzewczych dla pomp ciepła.
Ze względu na niską efektywność nie przewiduje się wsparcia dla gospodarstw domowych, gdzie zużycie energii elektrycznej jest niższe niż 2000 kWh/rok. Warunek weryfikowany będzie na bazie rachunków za energię za ostatni rok na etapie składania deklaracji uczestnictwa.
Grantobiorca będzie przekazywał Gminie przez okres trwałości projektu co roku informację: a. dla instalacji fotowoltaicznej oświadczenie na bazie danych z inwertera lub aplikacji monitorującej inwerter wraz ze zdjęciem; b. dla pompy ciepła zdjęcie podlicznika na zasilaniu pompy wskazujące ilość energii pobranej z sieci w tym okresie) o ilości wyprodukowanej/zużytej w poprzedzającym roku kalendarzowym energii.
Tak. Warunkowo dopuszcza się budynek w budowie lecz jedynie taki, który zostanie oddany do użytku (art. 54 Prawa Budowlanego) do czasu podpisania umowy o powierzenie grantu, a roczne zużycie energii w budynku przekroczy 2000kWh, co zostanie zweryfikowane na bazie rachunków za energię po pierwszym pełnym roku eksploatacji budynku.
Nie. Można wnioskować o magazyn wraz z instalacją lub na sam magazyn do już istniejącej instalacji. Jego min pojemność to 5 kWh.
Tak. Jednak sumaryczna produkcja energii z obu instalacji musi spełniać warunki „nieprzewymiarowania instalacji” zgodnie z zapisami Regulaminu.
Tak. Można na koszty nie pokryte grantem wystąpić o inne źródło. Łączna suma finansować nie może jednak przekroczyć 100% kosztów. Warto pamiętać, że na FV musi znaleźć się opis, że wydatek finansujemy z niniejszego projektu.
Certyfikowany audytor wypełniając kartę dokonuje wyliczenia wskaźników: produkcji energii, EK przed i po realizacji i bierze za nie odpowiedzialność. Ma też za zadanie zweryfikować czy pompę ciepła da się zamontować oraz doradzić jaką i jakie będą efekty jej pracy. Należy pamiętać, że pompy ciepła najlepiej (najsprawniej) pracują w budynkach bardzo dobrze ocieplonych z niskotemperaturową instalacją grzewczą.
Formalnie warunki projektu tego nie zakazują jednakże doradzamy kontakt z audytorem, gdyż budynek ma system grzewczy nie dostosowany do pracy z pompą ciepła i zapewne wysokie zapotrzebowanie na energię. Może to spowodować złe warunki pracy popy i znacząco obniżyć jej wydajność, nawet do punktu nieopłacalności ogrzewania tą metodą.
Tak. Jeśli działalność ma wydzielony odrębny licznik i odrębną umowę, a instalacja PV będzie na przyłączu socjalno-bytowym to jest to dopuszczalne.
Nie jest możliwe wypłacanie zaliczek. 100% kosztów musi wpierw ponieść uczestnik, a dopiero po odbiorze instalacji występuje o refundację części kosztów (85% i limity wg regulaminu).
Na etapie składania deklaracji rekomendujemy NIE PODPISYWAĆ żadnych umów czy to na instalację , audyt, weryfikację techniczną, dobór. Dane wymagane w deklaracji każdy z łatwością sam przygotuje, a etap podpisywania umów z wykonawca należy poprzedzić rozważnym rozeznaniem rynku np. wśród znajomych czy sąsiadów.
Nie. Nie ma takiej procedury i ktokolwiek będzie się powoływał na takie ustalenia wprowadza uczestników w błąd. Gmina nie wskazała żadnej firmy do wykonywania żadnych opracowań w celu uczestnictwa w projekcie. Dopiero przed podpisaniem umowy o grant, gdy wiadomym będzie, że projekt otrzymał dofinansowanie, uczestnik będzie musiał wybrać audytora do wypełnienia karty doboru instalacji OZE.
Nie. Nie wymagamy porównania 3 ofert. To uczestnik wybiera wykonawcę zgodnie ze swoją wiedza i doświadczeniem i zawiera z nim umowę biorąc pod uwagę minimalne wymogi techniczne, gwarancję , jakość. Gmina nie rekomenduje żadnych wykonawców. Polecamy rozpytać wśród znajomych i sąsiadów i nie podpisywać umów „pod wpływem chwili” czy „atrakcyjnej oferty” przedstawicieli handlowych. Wybór złego wykonawcy będzie skutkował niską jakością instalacji jeszcze przez okres ponad 5 lat.
Polityka prywatności © Ekotechnika OZE by REDPROJEKT ∵ 2022
ul. Św. Rocha 230A
42-221 Częstochowa
Ekotechnika OZE S.C.